SuperCycling.cz

Aru rozjásal Tifosi při vzpomínce na Pantaniho

25. 5. 2014, 20:18

V roce 1998 ovládl etapu Gira s cílem na vrcholu Montecampione legendární Ital Marco Pantani a dnes při desetiletém výročí jeho tragické smrti rozjásal tisíce italských Tifosi podél trati Fabio Aru. Mladík z Astany ukázal všem svým rivalům záda a do cíle přijel osamocen. V pořadí už se posunul ze sedmého na čtvrté místo!

Fabio Aru. Budoucí hvězda italské cyklistiky slaví.

Fabio Aru. Budoucí hvězda italské cyklistiky slaví.

Montecampione, Pantaniho hora. Když tam Il Pirata setřásl před šestnácti lety Tonkova a vítězstvím si rázně řekl o svůj jediný titul z Gira, byl Aru sedmiletý kluk. Dnes jako vcházející hvězda italské cyklistiky ukázal, že v budoucnu může legendárního krajana překonat. Vždyť na Giru Pantani triumfoval v osmadvaceti a ve čtyřiadvaceti byl druhý. Aru oslaví 24. narozeniny 3. července a na Giru zřejmě ještě zdaleka neřekl poslední slovo vzhledem k tomu, co na peloton čeká v posledním týdnu.

projizdeni aru

S týmovým kolegou Tiralongem si byli stoupání Montecampione projíždět ještě v době, kdy byl kolem sníh. Vyplatilo se to.

„Je to skvělý den a těžko tomu můžu uvěřit,“ jásal rodák ze Sardinie. „Musím poděkovat týmu za práci během celého dne. Jsem šťastný, ale rozhodně po tomhle vítězství nelítám v oblacích. Musím se ještě spoustu věcí učit a od zítřka bude zase všechno stejné, jako před tím dnešním vítězstvím,“ brzdil euforii Aru.

Atakoval na posledních třech kilometrech téměř 20 km dlouhého cílového stoupání. Z favoritů se ho udržel jen Urán v růžovém dresu lídra. Zanedlouho chytili Duarteho s Rollandem, a když pak znovu nastoupil Aru, už ho nikdo nebyl schopen následovat. Na svého největšího rivala v boji o bílý dres Majku najel 57 vteřin, přesto na polského lídra Tinkoff-Saxo v soutěži o nejlepšího závodníka do 25 let dál ztrácí, teď už jen 34 sekund.

aru vystavenej tape 15

Fabio Aru byl dnes výjimečný, přesto nelítá v oblacích.

Kolumbijský lídr Gira Rigoberto Urán skončil pátý, ale mohl být v klidu, protože na druhého Australana Evanse najel 31 vteřin. Ve skupině s Evansem přijel do cíle i italský hrdina předchozích dní Pozzovivo, klesl na průběžné šesté místo. „V těžkých etapách se nedá nic plánovat. V neděli normálně moc lidí nepracuje, ale my dnes měli pořádnou dřinu,“ řekl Rigoberto Urán. „Jsem spokojenější než včera. Růžový dres držím hlavně díky skvělému výkonu týmových kolegů,“ podotkl Kolumbijec ze stáje Omega Pharma-Quick Step.

uran k momntecampione

Klid před bouří: Majka, Urán, Aru, Quintana.

V  Kolumbii jsou kvůli Uránovi lidé v euforii. „Všichni sedí u televize, mám z toho velkou radost. Těší mě, že svojí zemi dělám s každým dnem v růžovém velkou reklamu. Cyklistika u nás šla za poslední roky hodně nahoru. Teď máme generaci výborných závodníků,“ přiznal Urán.

Lídr Gira závoveň chválil vítěze etapy Arua. „Už vloni ukázal, jak je silný. Je to skvělý vrchař, má před sebou velkou budoucnost. Dnes byl nejlepší a vyhrát etapu si zasloužil,“ dodal Urán.

rigo 15 tape

Po etapě měl Rigoberto Urán důvod k úsměvu.

Zítra si účastníci Gira vychutnají volný den před pekelně těžkým posledním týdnem závodu. „Opravdu se na to těším. Musíme v rámci možností co nejvíc zrelaxovat, protože v posledním týdnu bude důležitý každý den,“ prohlásil Urán.

15. etapa (Valdengo-Montecampione, 225 km):

1. Fabio Aru (It./Astana) 5:33:06       

2. Fabio Duarte (Kol./Colombia) +21          

3. Nairo Quintana (Kol./Movistar)

4. Pierre Rolland (Fr./Europcar) oba +22                  

5. Rigoberto Urán (Kol./Omega Pharma-Quick Step) +42  

6. Rafal Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) +57

...

10. Cadel Evans (Austr./BMC)                     

11. Wilco Kelderman (Niz./Belkin)               

12. Domenico Pozzovivo (It./AG2R) všichni +1:13

 

Průběžné pořadí:

1. Rigoberto Urán 63:26:39

2. Cadel Evans +1:03

3. Rafal Majka +1:50

4. Fabio Aru +2:24

5. Nairo Quintana +2:40

6. Domenico Pozzovivo +2:42         

7. Wilco Kelderman +3:04    

8. Pierre Rolland +04:47       

9. Robert Kiserlovski (Chorv./Trek Factory Racing) +5:44 

10. Wout Poels (Niz./Omega Pharma -Quick Step) +6:32

Fabio Aru na Montecampione v roce 2014:

 

 

Marco Pantani na Montecampione v roce 1998:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.