Erupce Mitchelton-Scott na Etně: 1. Chaves, 2. Yates

10. 5. 2018, 21:32

Neskutečnou dominanci australské stáje Mitchelton-Scott, v jejímž dresu jede Giro i Roman Kreuziger, viděli fanoušci při první těžké etapě s dojezdem na Etnu. Tam proběhla doslova erupce borců v černožlutých dresech. Do cíle přijeli dva z nich společně sami. 1. Esteban Chaves, 2. Simon Yates. S náskokem 26 vteřin na největší favority.

etnapetna

Yates se stal novým lídrem Gira, když z růžového dresu vysvlékl Rohana Dennise z BMC. Ten ze skupiny favoritů odpadl 3,5 km před cílem a nakonec ztratil 1:04 min. Druhý Tom Dumoulin teď na Yatese ztrácí 16 sekund, Chaves je třetí.

„Je to neuvěřitelné,“ říkal v cíli Chaves, jeden ze dvou lídrů australského týmu, který předvedl dokonalý taktický výkon. Právě kolumbijský cyklista se dostal do úniku skupiny, která čítala 28 lidí. Měl tam i kolegu Jacka Haiga. „Moc mi tam pomohl, musím mu poděkovat,“ chválil australského vrchaře.

Týmy dalších favoritů musely jet. Skvělou práci odvedl na čele Jan Hirt z Astany, i díky němu se podařilo náskok stáhnout na pouhou minutu.

Ze skupiny, která zbyla na čele, Chaves atakoval v nejprudší pasáži cílového stoupání 5,5 km před cílem a brzy se řítil sám nezadržitelně dopředu. Favorité už byli blízko a hodně po sobě koukali. Přesně 1,5 km před cílem vyrazil dopředu S. Yates a nikdo na něj neměl.

Ještě zvládl dojet Chavese, na něhož ztrácel 25 sekund. Oba přijeli do cíle spolu. Kolumbijec po dohodě vyhrál, Brit zase oblékl růžový dres. Chaves zase dres nejlepšího vrchaře.

vysmatyoriky

„Je to pro nás nejlepší možný začátek Gira. Jako sen. Doufám, že ten sen budeme žít dlouho,“ řekl Chaves.

„Tohle snad ani nejde naplánovat,“ přiznal Yates. „Estebanovi se povedlo dostat do úniku a my mohli být úplně v klidu. Nemusel jsem dělat vůbec nic a jen jsem šetřil síly. V tom finále ani pořádně nevím, jak se ten můj útok zrodil. Jen jsem viděl, jak po sobě všichni koukají. Tak jsem za to vzal a jel jsem dopředu,“ popsal nový lídr.

jejtsruz

Roman Kreuziger odpadl asi 10 km před cílem a obsadil 37. místo. Na Chavese nabral ztrátu 5:09 min. Jan Hirt na 91. pozici zaostal za vítězem o 17:10 minuty a Zdeněk Štybar z Quick-Step Floors, na něhož to dnes bylo hodně těžké, skončil na 111. místě (+19:43).

„Byla to naše super show, krásný snímek cyklistiky, vidět ty dva, jak dojíždějí do cíle. Kluci ukázali, že jsou na tom velmi dobře,“ řekl Kreuziger. „Já se 10 kilometrů do cíle kousnul, tempo Astany bylo opravdu vysoké. Pak jsem se v závěru trochu rozjel,“ dodal s tím, že jeho tým bude v dalších dnech čekat spousta práce, když mají růžový dres.