SuperCycling.cz

Viviani slavil prvenství v etapě plné pádů, vede Matthews

10. 5. 2015, 18:51

Ital Elia Viviani z týmu Sky vyhrál ve spurtu 2. etapu letošního ročníku Giro d´Italia, kterou poznamenala řada pádů. V cíli v Janově doslova na pásce předjel Nizozemce Morena Hoflanda (LottoNL-Jumbo), třetí skončil Němec André Greipel (Lotto Soudal).

Vítěz etapy Elia Viviani.

Vítěz etapy Elia Viviani.

Majitele měnil růžový dres, ale zůstal v jednom týmu. Od Simona Gerranse ho převzal další Australan z Orica-GreenEDGE Michael Matthews, jenž skončil v etapě plné pádů sedmý.

Čeští cyklisté se pádům naštěstí vyhnuli: Roman Kreuziger jel s týmem Tinkoff-Saxo v závěru celou dobu vpředu a skončil třináctý, v čase vítěze přijel i Leopold König ze Sky (40). Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) ztratil 2:48 min., když kvůli pádu uprostřed pelotonu zůstal v zadní skupině, která to už nedojela. Z favoritů dnes ze stejného důvodu ztratil přes minutu Ital Domenico Pozzovivo (AG2R).

matthews na bedne dvu

Michael Matthews. Stejně jako na začátku loňského Gira oblékl růžový dres.

„Deset kilometrů před cílem to lehlo v balíku někde kolem 50. místa. Já to sotva ustál, Urán tam naštěstí těsně projel kousek přede mnou a dojeli dopředu. Nás ten pád zbrzdil víc a už jsem nebyl schopen se tam dotáhnout,“ popisoval Petr Vakoč.

Tým Etixx-Quick Step však v pádu ztratil Belgičana Pietera Serryho, který si poranil vazy v pravém rameni a ze závodu odstoupil. Serry se přitom před Girem sotva dostal do formy, protože si na nedávném závodě Kolem Katalánska zlomil klíční kost. „Je to hrozná smůla a pro náš tým citelné oslabení. Nemáme tady kvůli zranění Brambillu a Serry měl být klíčovým mužem pro Urána v nejtěžších horských etapách. Bude strašně chybět, je to velká komplikace. Holt se o to budeme muset podělit De la Cruz, Bouet a já,“ přiznal Vakoč.

Zato v týmu Sky panovala velká euforie, Viviani měl v těžkém spurtu nejvíce sil. „Je to pro mě neuvěřitelné vítězství. Jsem v novém týmu a mám velkou motivaci,“ uvedl 26letý Ital.

„Naším hlavním cílem na Giru je úspěch Richieho (Porte) v celkovém pořadí a jsou tu hlavně kluci pro něj. Ale i přesto jsem měl dnes fantastickou podporu. Zůstali se mnou Salvatore Puccio a Bernie Eisel a na posledních třech kilometrech odvedli fantastickou práci,“ chválil kolegy Viviani.

vivi dvujke

Na spurtu si věřil. „Viděl jsem, že Greipel začal hodně brzy. Hofland je teď v dobré formě, vyhrál etapu na Tour de Yorkshire, ale já si počkal na správnou chvíli a dokázal jsem se před něj ještě dostat,“ popsal vítěz etapy.

V závěru 177 km dlouhého dějství se jely okruhy v cílovém městě Janově. Došlo k řadě pádů. Na zemi skončili kromě Serryho mj. Atapuma, Kangert, D. Quintana, Haussler dokonce dvakrát. Bravurně zvládli závěr cyklisté Tinkoff-Saxo, kteří, ač nemají ambice ve sprintech, jeli kvůli eliminování rizika pádu celou dobru vpředu dokonale tak chránili svého lídra Alberta Contadora.

Matthews se stal lídrem Gira stejně jako před rokem po 2. etapě. Orica vloni taky vyhrála týmovou časovku a růžový dres oblékl Kanaďan Tuft. Po 2. etapě ho však získal Matthews a stačilo mu k tomu osmé místo. Dnes byl sedmý.

k metjus

„Vždycky je čest obléknout dres lídra,“ řekl Matthews, který před rokem držel růžový dres pět etap. „Když se to podaří podruhé za sebou, je to ještě daleko cennější. Velkou zásluhu na tom má tým,“ přiznal 24letý rodák z Canberry, jenž žije během roku v Monaku se svou slovenskou partnerkou Katarínou.

„V závěru jsem neměl tak silné nohy, abych bojoval o lepší výsledek, ale naším cílem bylo udržet růžový dres v týmu a to se povedlo. Simon Gerrans mi říkal, že si v něm dnešní den užil a je šťastný, že ho teď povezu já,“ prozradil Matthews.

ad cesi gire 2

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.