SuperCycling.cz

Dumoulin uštval i Quintanu, Hirt dojel dvanáctý

20. 5. 2017, 20:56

Tohle se opravdu nečekalo. Tom Dumoulin nejen, že na Giru udržel růžový dres lídra, ale dokázal 14. etapu s cílem na kopci Oropa vyhrát. Uštval i svého největšího rivala Naira Quintanu a ve spurtu vedoucí dvojice porazil Ilnura Zakarina!

tomasvyhrarrrr1

Skvěle si vedl Jan Hirt. Lídr CCC dojel dvanáctý, když na vítěze ztratil rovnou minutu. V průběžném pořadí zůstává dvacátý. „Kluci z týmu pro mě odvedli výbornou práci, dovezli mě pod cílový kopec na dobré pozici. Profilově mi to stoupání hodně vyhovovalo,“ přiznal Hirt.

hirt tam byu

„Cítím se tu den ode dne líp. První horská etapa na Etnu mi nevyšla podle představ, ale od té doby se to zlepšilo. Doufám, že dnešek byl dobrým znamením a v posledním týdnu to bude v tomto trendu pokračovat. Rád bych zkusil nějaký únik, abych měl šanci zabojovat o etapové vítězství. V celkovém pořadí si žádné cíle nedávám, protože se může stát cokoliv. Můžu poskočit na patnácté místo nebo klidně vypadnout z dvacítky,“ prohlásil Hirt.

Z favoritů na čelní umístění si dnes vybral slabší den Bauke Mollema z Treku, když zaostal o 1:44 min. a z třetího místa spadl na šesté. S nejlepšími neudržel krok ani Bob Jungels (Quick-Step Floors), který ztratil skoro minutu a půl. Bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka však drží dál, zezadu na něj dotírá Adam Yates. Ten v dnešní etapě dojel šestý.

Etapa byla rovinatá, ale na konci čekal na peloton 12 km dlouhý kopec. Ze začátku byl hodně aktivní Movistar, který chtěl uštvat Dumoulina se Sunwebem, ale nizozemský majitel růžového dresu se držel statečně.

Asi 4 km před cílem to zkusil Domenico Pozzovivo, ale po chvíli ho dojel Quintana a jeho vystupňované tempo vydržel jen Zakarin. Zanedlouho odpadl i ruský cyklista z Kaťuši a vypadalo to, že si Kolumbijec dojede pro etapové prvenství.

Jenže Dumoulin táhl skupinku za ním a se Zakarinem i Landou Quinatnu dojeli. Dumoulin pak hned nastoupil, držel se ho Zakarin. Quintana i Landa v samém závěru odpadli.

Nizozemský lídr se zmáčkl z posledních sil a těsně před páskou přespurtoval Zakarina. Slavil překvapivé vítězství a ukázal, že pokud se nestane něco neočekávaného, budou na něj soupeři něco najíždět hodně těžko.

tomasvyhrau2

„Něco takového jsem vůbec nečekal. Jen jsem o tom snil, ale nemyslel jsem si, že to mohu dokázat,“ přiznal Dumoulin.

„Ten kopec byl hodně těžký, a když jsem v první chvíli nebyl schopen stíhat Quintanu, zůstal jsem v klidu a jel svým tempem. Na konci mi přece jen trocha sil zbyla a ten závěr vyšel neskutečně,“ nechápal lídr Sunwebu.

Nyní má na Quintanu k dobru 2:47 min. „Je to hodně slušný náskok, ale uvidíme, jak to bude vypadat dál, protože poslední týden může být úplně jiný. Do Milána je ještě dlouhá cesta,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.