Dumoulin to dokázal, vyhrál Giro! Hirt dvanáctý!

28. 5. 2017, 17:59

Giro d´Italia by se v poslední den klidně mohlo přebarvit z růžové na oranžovou. Poprvé v historii má totiž nizozemského vítěze. Králem 100. ročníku je Tom Dumoulin z týmu Sunweb, který zajel podle očekávání skvěle závěrečnou časovku na 29,3 km z Monzy do Milána a ze čtvrtého místa se posunul na stupínek nejvyšší.

jenjomaaas

Druhý celkově nakonec skončil Kolumbijec Nairo Quintana z Movistaru, třetím Ital Vincenzo Nibali (Bahrain Merida).

„Je to šílené,“ jásal nizozemský vítěz Gira. „Ani nemohu popsat slovy, co právě zažívám,“ kroutil hlavou.

Skvělý debut Hirta

České fanoušky může těšit skvělý výkon Jan Hirta (CCC Sprandi Polkowice), který i po časovce udržel vynikající 12. místo.

Vzhledem k tomu, že šlo o jeho debut na Grand Tour, je to fantazie! Honza dokázal ve většině nejtěžších etapu držet krok s nejlepšími vrchaři, i když nemohl počítat s tak velkou týmovou podporou, jakou měli například Quintana nebo Nibali. O to je jeho výsledek cennější. „Byla tu absolutní špička a mám velkou radost, že jsem dokázal takhle zajet,“ prohlásil Hirt.

Bárta šestý v časovce

Závěrečnou časovku vyhrál Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) a podtrhl skvělý den nizozemských barev. Dumoulin skončil druhý a zaostal za ním jen o 15 sekund. V časovce se blýskl Jan Bárta (Bora-Hansgrohe), který obsadil výborné šesté místo. Na vítěze ztratil 39 vteřin.

Dumoulin zajel čas 33:23 min. a jeho největší rivalové v boji o růžový dres na něj neměli. „Byl jsem strašně nervózní,“ přiznal Dumoulin. „Ale měl jsem dobré nohy. Nechtěl jsem do vysílačky slyšet žádné mezičasy, jen jsem se soustředil na svou jízdu, abych neudělal nějakou chybu. Ale když jsem projel cílem a viděl ten čas, věřil jsem, že to bude dobré,“ prozradil král Gira.

jenjooooommmmaaa

Quintana před časovkou vedl o 39 vteřin před Nibalim, třetí Pinot ztrácel 43 a čtvrtý Dumoulin 53 sekund. A jak to dopadlo po časovce? 1. Dumoulin, 2. Quintana +31 s, 3. Nibali +40, 4. Pinot +1:17, 5. Zakarin +1:56.

Z pódiového umístění tak spadl Pinot. „Ale i tak jsem docela spokojený. Soupeři prostě dnes byli silnější. A ta poslední časovka na mě byla dost těžká, necítil jsem se moc dobře,“ řekl Thibaut Pinot.