SuperCycling.cz

Contador: Nečekal jsem, že budu mít takový náskok

26. 5. 2015, 08:53

Před posledním týdnem Gira má lídr závodu Alberto Contador na druhého Itala Fabia Arua náskok 2:35 min. a sám přiznává, že až takový optimista nebyl. „Je to daleko lepší, než jsem čekal,“ řekl španělský stájový kolega Romana Kreuzigera z Tinkoff-Saxo na tiskové konferenci během dne volna. Z odpovědí Contadora jsme připravili následující rozhovor.

alberto-rozhovor-volno-1

Váš náskok je hodně luxusní. Nečekal jste, že to bude větší boj?

Že bych měl k dobru dvě a půl minuty, to jsem si představit nedokázal. Doufal jsem, že bych mohl mít dres, ale věděl jsem, že i kdybych ho neměl, tak v posledním týdnu přijdou etapy, v nichž bude šance ho získat. Jsem šťastný, jak to zatím jde, ale ta nejdůležitější část Gira je teprve před námi. A Aru je silný soupeř i tvrdý bojovník.

Už dnes je v etapě na programu Montirolo. Bude to klíčový kopec letošního Gira?

Nemyslím si. Do cíle zbývají tři horské etapy a stát se může všechno. Navíc na letošním Giru se často stávají nějaké zásadní věci i v etapách, kde to absolutně nikdo nečeká. Proto nemůžete podcenit jediný den.

alberto a aru za nim giro

Je rozdíl mezi vámi a Aruem jen v lepších nohách, nebo je to i o zkušenostech?

V časovce to bylo o nohách, ale jinak zkušenosti taky hrají roli. Jel jsem už řadu Grand Tours, on daleko méně. Ale Aru je skvělý závodník. V budoucnu o něm všichni budou mluvit ještě daleko víc, protože dokáže velké věci.  

Kdyby vám bylo 24 jako Aruovi, jakou taktiku byste zvolil, abyste dokázal porazit někoho jako Contador? :-)

Až skončím Giro, tak si o tom popovídáme (smích).

Když jste v roce 2008 vyhrál Giro, řada lidí vás kritizovala, že jste nezvítězil v jediné etapě. Je to pro vás nyní priorita?

Ne, etapové vítězství je druhořadé. Nemůžu kvůli tomu ohrozit celkové pořadí, což je můj cíl. Pokud se mi podaří nějaká etapa vyhrát, budu moc rád. Ale vyhrát jednu z těch zbývajících horských etap, znamená obrovské úsilí. Kdybych zkoušel odjet sám třeba hodinu před cílem, mohl bych za to v dalších dnech šeredně zaplatit. Uvidíme, jak to vyjde.

alberto vyjizka volny den

Koho teď považujete za největší adepty na pódium?

Záleží, jak na tom každý jedinec včetně mě bude. Stát se může spousta věcí. Je tu skupina lidí, jako jsou Amador, Trofimov a König, kteří jsou dobří. A samozřejmě závodníci Astany, zvláště Aru a Landa. Uvidíme, jakou taktiku zvolí Astana pro útok na celkové pořadí. Pokud by měl Landa větší volnost, tak je ještě víc vpředu. Aru může taky něco zkusit, protože má na třetí místo náskok skoro dvou minut. Ale je těžké cokoliv předvídat.

Richie Porte odjel v pondělí předčasně domů. Myslíte si, že se mu jednou podaří Grand Tour vyhrát?

Když má formu, je neskutečně silný v kopcích i časovkách. Pokud se mu to sejde na Grand Tour, určitě má v budoucnu šanci vyhrát.

Po Giru vás čeká Tour de France. Přemýšlel jste, že byste zkusil i Vueltu?

Teď myslím jen na Giro, pak budu řešit zbytek sezóny. Vueltu ale v plánu nemám, pokud se nestane něco, jako na loňské Tour, kdy jsem spadl a musel předčasně skončit. Za normálních okolností s Vueltou nepočítám.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.