SuperCycling.cz

Carapaz vítězem Gira! Černý šestý v časovce!

2. 6. 2019, 20:21

Ekvádor opěvuje svého hrdinu! Richard Carapaz z Movistaru se stal prvním cyklistou této země, který kdy vyhrál Grand Tour. Podmanil si 102. ročník Giro d´Italia. Druhý skončil Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), třetí nakonec Primož Roglič (Jumbo-Visma).

 

carakrasna

Závěrečná časovka ve Veroně na 17 km podle očekávání zásadní změny v pořadí nepřinesla. Jen Roglič se dokázal zmáčknout a na Mikela Landu dokázal najet 31 vteřin, což mu stačilo k posunu na třetí příčku. Na Baska z Movistaru zbyla jen pomyslná bramborová medaile.

V časovce se výborně prezentoval Josef Černý. Úřadující český šampión skončil, když za sebou nechal mj. Rogliče či Nibaliho! „Hodně jsem si svou první Grand Tour užil a ta časovka je krásné zakončení,“ řekl Černý.

cerny foto

Celkově pro něj Giro bylo velkou školou. „Bylo to hodně tvrdé a největším úspěchem pro mě je, že jsem každou etapu přežil. Měl jsem několik slušných výsledků, ve 12. etapě jsem jel v úniku. Z celkového pohledu jsem hodně spokojen, moje forma byla dobrá,“ prohlásil Černý. Celkově skončil na 115. místě, Jan Hirt z Astany byl 27.

Vítězem závěrečné časovky se stal Američan Chad Haga ze Sunwebu. „Je to obrovské vítězství. K té časovce jsem směřoval všechno. Poslední dva dny jsem se v horách šetřil, co to šlo, dojížděl jsem v poslední skupině. Ale vyplatilo se to,“ jásal.

Carapaz si byl vědom, že prohospodařit skoro 2 minuty na 17 kilometrech s kopcem, to by bylo velké fiasko. Nibali zajel časovku o poznání líp, ale Carapaz přesně věděl, co potřebuje. Ztratil 49 vteřin, v konečném účtování to však bohatě stačilo. Vyhrál Giro s náskokem 1:05 min.

carazveda

„Je to neskutečný pocit. Největší úspěch mojí kariéry. Snil jsem o něčem takovém a mám obrovskou radost, že to vyšlo. Teď už vím, že když člověk chce, díky tvrdé práci může dokázat skoro všechno,“ přiznal 26letý Ekvádorec, jenž už byl na Giru vloni čtvrtý.

„Doufal jsem, že časovka už nic nezmění, ale dal jsem do toho úplně všechno a bojoval jsem. Hodně jsem trpěl, od startu do cíle. Ale vyšlo to. Velký dík patří mému týmu. Podpora byla neskutečná. Také děkuji celému Ekvádoru a všem, kteří mi drželi palce. Jsem moc rád, že tady se mnou mohli být rodiče, manželka a děti,“ dodal dojatý Carapaz, jenž si vzal obě ratolesti na pódium.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.