SuperCycling.cz

Australan z Beskyd Hansen je Ironmanem Grand Tours

20. 5. 2014, 08:13

V pelotonu WorldTour se pár takových šílenců najde. Mnozí závodníci si klepou na čelo, protože zvládnout všechny tři Grand Tours během jednoho roku, to už chce pořádně silné nohy a hlavně silnou hlavu. Australan Adam Hansen žijící v Beskydech je jedním z nich. Závodník stáje Lotto-Belisol jede nyní osmou Grand Tour v řadě.

Adam Hansen v akci na probíhajícím Giru.

Adam Hansen v akci na probíhajícím Giru.

Muž, který na začátku Gira oslavil 33. narozeniny, se chce letos pokusit o třetí hattrick. Od Vuelty 2011 žádnou Grand Tour nevynechal. „Prostě to mám rád,“ říká jeden z Ironmanů pelotonu. „Když jsem to jel prvním rokem, kluci z týmu si mysleli, že jsem blázen. Napodruhé si říkali, že to zkouším zopakovat a letos už chápou, že je to pro mě úplně normální,“ vypráví muž, kterého před lety zavála do Česka láska, a od té doby se usadil v Beskydech, konkrétně ve Frýdlantu nad Ostravicí. S bývalou cyklistkou Alicí Konečnou už sice spolu nejsou, přesto Hansen bydliště nezměnil.

Silničář, který dvakrát vyhrál přetěžký bikový závod Crocodile Trophy v rodné Austrálii, jede už svou patnáctou Grand Tour. Tři z nich nedokončil, nejlépe byl tento domestik a specialista na úniky celkově 60. vloni na Vueltě. Na loňském Giru vyhrál etapu, na tom probíhajícím je zatím na 123. místě.

Svoji obdivuhodnou bilanci nepovažuje za žádnou šílenost. „Chce to zůstat zdravý a mít štěstí, aby se člověk vyhnul nějakým těžkým pádům,“ přiznal Hansen. „Uvidíme, kam až ta série půjde natáhnout. Když mi vydrží zdraví, chtěl bych to takhle opakovat nejmíň ještě dalších pět let,“ poodhalil svoje plány.

hansen 1 rekordman

Na zdraví :-)

Když má všechny tři Grand Tour srovnat, na každé z nich si prý najde něco. „Giro má spoustu dlouhých kopců, dlouhých etap a je dost únavné. Mám na něm volnou ruku a pořád platí, že se chci pokusit o etapu,“ přiznal. „Tour je v první řadě byznys. Skoro každý tam přijede s formou a já na ní jedu s jediným cílem: pomáhat každý den Jurgenu van den Broeckovi a André Greipelovi. Vuelta má zase prudké kopce a forma závodníků je hodně různorodá. Ale nejhezčí ze všech je asi Giro. Kvůli těm skvělým cyklistickým fanouškům,“ řekl Hansen.

Pokud letos zvládne všechny tři Grand Tours, překoná rekord bývalého španělského cyklisty Marina Lejaretty, který to dokázal celkem devětkrát v řadě v letech 1989-1991.

 

Očima Františka Raboně, bývalého stájového kolegy:

V první řadě bych chtěl říct, že to, co předvádí Adam, je obdivuhodné. Je to neskutečný borec. Známe se spolu dlouho, od roku 2007 jsme spolu čtyři roky působili ve stejných týmech. Je to jeden z mých nejlepších kamarádů z cyklistiky a dodnes se spolu navštěvujeme.

Objet několik Grand Tours bez přestávky, to chce být nejen skvěle fyzicky připraven, ale mít i silnou hlavu. Adam má štěstí, že je domestik, protože pro lídra je nemožné jet tolik Grand Tours za sebou. Výhodou je i jeho tým, který při vší úctě nemá tolik dobrých závodníků na třítýdenní etapáky.

Adam svou roli zvládá perfektně. Je to skvělý pomocník a pro tým neskutečně důležitý závodník. Teď už se z toho pro něj stala rutina, a když bude zdravý, může to takhle zopakovat klidně ještě čtyři další sezóny. Na rovinu říkám: klobouk dolů, já bych to nedal.

fery foto

Adam je moc hodný kluk: skromný, inteligentní. Kdyby se neživil cyklistikou, měl nabídky, aby šel dělat programátora. Je to strašná bedna na elektroniku.

Beskydy si zamiloval, žije tam snad už sedmým rokem. Je to jediný Australan, který se v září nesebere a neletí domů, kde jim začíná léto. Miluje sníh, zimu, chodí dva týdny po horách a pak z toho jede na San Remo...

Se silnicí začal dost pozdě, až někdy v pětadvaceti. Po vítězství na Crocodile trophy ho manažer dostal jako bikera na nějaká silniční kritéria po Tour de France do Rakouska a tak se mu to zalíbilo, že začal se silnicí. Prošel nějakými týmy v Rakousku, než jsme se potkali v roce 2007 v T-Mobile.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.