SuperCycling.cz

Contador králem 98. ročníku Gira. V Miláně slavil Keisse

31. 5. 2015, 18:08

Alberto Contador, španělský lídr stáje Tinkoff-Saxo, stanul dnes v Miláně na nejvyšším stupni coby král 98. ročníku závodu Giro d´Italia. Když projížděl cílem poslední 21. etapy, ukazoval na prstech obou rukou trojku. Pořád si počítá tři vítězství na Giru: 2008, 2011 a to letošní.

contador-trophy-girto-hore

Jenže oficiálně má na kontě jen dvě. To prostřední mu zpětně sebrali za užití zakázaného clenbuterolu, což přičítal požití kontaminovaného masa. „Pořád myslím, že jsem Giro vyhrál třikrát. Každý, kdo v roce 2011 koukal na Giro v televizi a viděl všechny lidi, kteří závodili proti mně, tak ví, proč si počítám tři vítězství,“ řekl mnohoznačně Contador.

Osmadevadesátý ročník Gira dokončili všichni tři čeští cyklisté. Leopold König skončil jako nejlepší ze závodníků Sky na šestém místě, čímž vybojoval svůj nejlepší výsledek na Grand Tour. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) obsadil 28. místo, Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) byl při své premiéře na Grand Tour 116.

last etapa 1

Za Contadorem obsadili další dvě příčky na pódiu závodníci Astany, která byla suverénně nejlepším týmem Gira. Druhý skončil Ital Fabio Aru, jenž byl zároveň nejlepším mladým závodníkem do 25 let, třetí příčku obsadil Španěl Mikel Landa, největší překvapení závodu.

Kromě toho růžového získali další dresy pro vítěze jednotlivých soutěží Italové. Nejlepším sprinterem je Giacomo Nizzolo (Trek), králem vrchařů Giovanni Visconti (Movistar) a nejlepším mladíkem je Aru.

last etapa 2

I poslední etapa skončila překvapením, když nedošlo na očekávaný hromadný spurt, ale o vítězství si to rozdala dvojice, která se z pelotonu odpoutala už na okruzích v Miláně zhruba 30 km před cílem. Byli v ní Belgičan Iljo Keisse (Etixx-QuickStep) a Australan Luke Durbridge (Orica-GreenEdge).

Oba výteční dráhaři i tempaři se poctivě střídali a stále drželi náskok. Když to ještě 3,5 km před cílem bylo stále půl minuty, už bylo jasné, že peloton uprchlíky nedojede. I proto, že se sprinterské týmy na čele nedokázaly pořádně zformovat. Vedoucí dvojice začala taktizovat až 1,5 km před páskou. Keisse přestal střídat, pověsil se za zadní kolo Durbridgeho a v samém závěru se projevilo více zkušeností. Belgičan byl rychlejší.

contador last tape 6

Pro tým Etixx-Quick Step vybojoval jediné vítězství na letošním Giru v etapě, kdy se to absolutně nečekalo. A 32letý Belgičan slavil svůj první triumf na Grand Tour.

„Nějak to vyplynulo, že se naskytla šance na únik a nemohl jsem si do něj vybrat lepšího parťáka. Dobře jsme spolupracovali, v závěru už to byla spíš taktická bitva. Nestřídal jsem, za což se omlouvám, posledních 300 metrů jsem do toho dal všechno. Asi jsem něco pobral od Cavendishe,“ říkal s úsměvem Keisse. „Je super, že nám to vyšlo aspoň poslední den,“ oddychl si, že tým Etixx-Quick Step neodjede z Gira s prázdnou.

Contador si poslední den na Giru si užíval. Na cestě z Turína do Milána to dlouho pohodová jízda. Španěl měl k dispozici speciální kolo v růžových barvách, ostatní členové týmu Tinkoff-Saxo měli růžová řídítka, rukavičky a ponožky.

last etapa 3

Majitel týmu Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov pózoval z auta s vlasy nabarvenými narůžovo, Contador si za jízdy ťukal šampaňským a vychutnával si slastné pocity šampióna. První úkol roku 2015 splnil. Za měsíc a kousek začne svou druhou klíčovou misi na Tour de France. A i tu by rád zakončil jako král.

last tape cesi 21

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.