SuperCycling.cz

Contador využil problémů Landy a rivalům odjel

28. 5. 2015, 18:25

Alberto Contador ukázal opět světu, kdo je králem letošního Giro d´Italia. Španělský lídr stáje Tinkoff-Saxo využil problémů svého největšího rivala Mikela Landy z Astany, jehož zbrzdil hromadný pád, vyrazil dopředu a po sólu do jediného kopce etapy a dlouhém sjezdu najel na Landu, Königa a další 1:13 min.

new-18-alb

„Byla to opět úžasná show Alberta. Chtěl všem ukázat, že je velký šampión,“ ocenil výkon Contadora jeho krajan Juan Antonio Flecha, bývalý profesionál a expert Eurosportu.

Etapu sice Contador nevyhrál, toto privilegium patřilo závodníkům z úniku, kteří favority nevzrušovali. Z vedoucí skupiny atakoval ve sjezdu 16 km před cílem belgický mazák Philippe Gilbert (BMC) a sám vydržel až do cíle. Slavil druhý triumf na letošním Giru.

„Na mítinku před etapou jsme si řekli, že chceme být v úniku, protože dnes by mohl slavit úspěch. Vyšlo to dokonale,“ říkal Gilbert. „Tušil jsem, že v tom stoupání bych nemusel moc ztratit a navíc jsem tam měl stájového kolegu Moinarda. Věděl jsem, že mi pomůže. Při ataku ve sjezdu jsem musel trochu zariskovat. Ten kopec jsem neznal, tak jsem jel trochu naslepo, ale bez rizika většinou nevyhráváte,“ jásal belgický cyklista.

new gilbert 18

Philippe Gilbert se na letošním Giru radoval už podruhé.

To nejpodstatnější se však dělo daleko za ním. Na 170 kilometrech etapy čekal na závodníky jediný, ale těžký kopec na 134. km. Na Monte Ologno byla vrchařská prémie 1. kategorie. Šlo o stoupání dlouhé 10,4 km s průměrným sklonem 9% a po něm následoval skoro třicetikilometrový sjezd do cíle.

Zhruba 45 kilometrů před cílem došlo v pelotonu k pádu, který pole rozdělil. Vzadu zůstal Landa a ztrácel 40 vteřin. Contador a spol. jakoby chtěli Astaně vrátit, když v úterní etapě do Apriky zaútočili při defektu španělského lídra pod Mortirolem. Roman Kreuziger jel na špici ostré tempo a pak se stalo něco, co nikdo nečekal. Hned na začátku kopce se zvedl Contador a jel pryč.

„Dnešní scénář byl ale jiný v porovnání s tím, co se stalo na Mortirolu. Před kopcem můj tým tvrdě pracoval, abychom se vyhnuli problémům a najeli tam co nejlíp. Landa poprvé v závodě zůstal vzadu a my toho využili. Jsem šťastný, že jsem na něj něco najel a zvýšil náskok v celkové klasifikaci,“ prozradil Alberto Contador.

bang alb

Pro Landu pracoval i Aru, ale ten měl nakonec více starostí sám se sebou a byl rád, že ve skupině s dalšími favority vůbec uvisel. Landa vyrazil v kopci za Contadorem sám, protože mu nikdo z kolegů nestačil, ale pořád ztrácel více než minutu. Nakonec však usoudil, že bude lepší počkat na kolegy zezadu a společně se až do cíle marně snažili Contadorův náskok zlikvidovat.

Španěla ve stoupání nezastavil ani spadlý řetěz a pomohlo mu, že se na něj dotáhl největší bojovník letošního Gira Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin). Z čelní skupiny uprchlíků navíc počkal Hesjedalův kolega Davide Villella a ve třech se jim jelo daleko lépe.

Contador v samém závěru pokračoval už jen s Hesjedalem a solidárně ho nechal skončit před sebou. Radost mohli mít oba. Španěl teď má na druhého Landu náskok 5:15 min., třetí Fabio Aru už ztrácí přes 6 minut. Leopold König zůstal šestý, Hesjedal se díky náskoku v cíli posunul na 9. místo průběžného pořadí.

alberto gire 18

Roman Kreuziger odvedl před stoupáním dobrou práci pro Contadora a pak očividně šetřil síly na dvě přetěžké horské etapy, které jsou na programu v pátek a v sobotu. Zítra se jede jedna z královských etap dlouhá 236 km. Peklo přijde na posledních 70 kilometrech, kdy na závodníky čekají tři vrchařské prémie 1. kategorie. Nejdřív 16,5 km dlouhý kopec Saint Barthelemy, následuje stejně dlouhý Col de Saint Pantaleon a cílové stoupání Cervinia dlouhé 20 km.

ad cesi giro 17

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.