SuperCycling.cz

Contador v časovce letěl a znovu si vzal růžový dres

23. 5. 2015, 18:16

Fantastický výkon předvedl na Giru v časovce dlouhé 59,4 km Alberto Contador. Španělský lídr stáje Tinkoff-Saxo skončil třetí, najel hodně na své největší rivaly a po denní pauze se opět oblékl do růžového dresu lídra. Časovku vyhrál zkušený Bělorus Vasil Kiryjenka ze Sky.

Alberto Contador zpátky v růžovém.

Alberto Contador zpátky v růžovém.

Velmi dobře si za deště počínal jeho český stájový kolega Leopold König, který obsadil 13. místo se ztrátou 1:44 min., což ho vrátilo do top 10. První desítku uzavírá, hned před ním je Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo). Ten časovku tak dobře nezajel, na Kiryjenku ztratil 3:52 min., byl 43. a z průběžně čtvrtého místa spadl na deváté.

Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) jel časovku volně, jako domestik spíš šetřil síly na zítřejší těžký den, kde bude znovu pomáhat lídrovi své stáje Uránovi. Obsadil 148. místo s mankem skoro 10 minut.

„Nebýt těch dvou minut ztráty z pátečního pádu, které byly naprosto zbytečné a smolné, byl bych třetí celkově. Takže jsem teď kvůli tomu pátku ještě víc naštvaný. Očekával jsem, že bych se mohl v časovce posunout hodně dopředu. Bohužel to bylo z patnáctého místa na desáté. Ty včerejší okolnosti nenahrávaly tomu, aby to bylo dneska z desátého na třetí. Což je samozřejmě škoda. Ale zároveň jsem rád, že se mi ta časovka takhle povedla,“ řekl König zpravodaji idnes.cz.

leo na tratu 14

Leopold König

Roman Kreuziger naopak příliš spokojen nebyl. „Podle času nic moc. Měl jsem po pátku hodně těžké nohy, takže se mi nejelo úplně dobře. Zkusil jsem to až do konce, ale prostě to nebyl můj nejlepší den. Možná také proto, že jsem moc časovek v poslední době neabsolvoval. Ale důležité je, jak se dneska povedla Albertovi,“ přiznal.

Contador si na trase z Trevisa do Valdobbiadene počínal od začátku famózně. Po 33 kilometrech předjel před ním o dvě minuty startujícího Landu a v závěru dokonce atakoval čas Kiryjenky. Nakonec za ním zaostal o 14 vteřin, druhou příčku o 2 vteřiny uhájil Luis Leon Sanchez z Astany.

„Jsem strašně šťastný, ale moje nohy mě málem zabily. Bylo to hodně bolestivé. A když se ještě otočil vítr, bylo vše daleko těžší,“ uvedl Contador. „Po včerejšku je to velká satisfakce,“ dodal španělský lídr Gira.

jalsi jaulbert

 „Já jsem věřil, že tu časovku vyhraje. Nevím, zda jeho výkon někoho překvapil, ale mě absolutně ne. Alberto dokazuje, že je na Giru jasně nejsilnější ze všech a jsem přesvědčen, že teď už růžový dres udrží až do cíle,“ prohlásil majitel stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov. „Je mi jasné, že to na nás Astana bude zkoušet, ale Alberto bude útočit, i když vede,“ přiznal s úsměvem.

V růžovém dresu jedoucí Fabio Aru (Astana) podle očekávání v časovce na Contadora ztratil. Bylo to přesně 3:01 min., což představovalo 29. místo. Až 55. skončil Richie Porte (Sky), který nabral manko 4:20 min. a teď už je jasné, že britský tým musí jet na Königa, protože Porte je až sedmnáctý.

Na třetí příčku průběžného pořadí skočil Kostaričan Andrey Amador z Movistaru, čtvrtý už je Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step). Pro Kreuzigera s Königem je však v horách reálný postup v pořadí výš, protože třeba na čtvrtého Urána ztrácí Kreuziger jen 43 vteřin.

kiryjenka gire

Vítěz časovky Vasil Kiryjenka.

Zkušený Kiryjenka slavil jedno z velkých vítězství a největší časovkářské. „Je to můj velký den. Časovky jsem vždycky jezdil dobře, ale už docela dlouho jsem žádnou nevyhrál, takže bylo hezké zase zažít pocit vítězství. Ale to čekání v cíli, než projede Contador, bylo hodně dlouhé. Nakonec se na mě usmálo štěstí,“ přiznal 33letý vítěz časovky.

Už zítra se pořadí v top 10 bude s největší pravděpodobností znovu měnit, protože je na programu horská etapa s cílem na kopci v Madonna di Campiglio.

ad cesi 14 gir

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    24. 5. 2015, 08:30 (před 6 roky)

    Souhlas. Uvidíme dnes, jakou bude mít Sky taktiku. Jsem zvědav i na Romana, jak mu to v etapě do Madonny půjde. Věřím, že oba kluci půjdou v pořadí nahoru.

  • Radek Pokorný
    23. 5. 2015, 21:30 (před 6 roky)

    Leo fantasticky bojuje, v dnešní časovce jel na krev, leč jeden osudový včerejší pád 3,2km před koncem všechno zničil. Leova připomínka že nebýt toho pádu tak je momentálně třetí, to mě hodně deprimuje . Je to velká škoda, protože Leo by si skvělým pódiovým umístěním na GT vydobil ve Sky neuvěřitelně silnou pozici. Určitě však o nějakou tu příčku ještě poskočí, ale soupeři nedají zadarmo ani jeden flek.