SuperCycling.cz

Contador utrhl v deštivém pekle Arua, zvítězil Gilbert

21. 5. 2015, 18:55

Dvanáctá etapa Gira byla profilově jako stvořená pro klasikáře a když se k tomu přidalo ještě deštivé a chladné počasí, dalo se čekat, že by vítězství mohl vybojovat někdo z Belgičanů či Nizozemců. To se také stalo, na vrcholu cílového stoupání ve Vicenze byl první belgický bývalý mistr světa Philippe Gilbert z BMC.

jalberto-12-gire

Daleko zajímavější však bylo to, co se dělo za ním. V závěru kopce dlouhého 1200 metrů zaútočil majitel růžového dresu Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). Přijel na druhém místě se skupinkou dalších tří lidí. O tři vteřiny za nimi dorazila další skupina s Richiem Portem, Mikelem Landou a také Romanem Kreuzigerem, ani tady však nebyl průběžně druhý Fabio Aru.

Ten měl očividně trochu slabší den a na Contadora ztratil v etapě 8 vteřin, stejně jako Leopold König. Španělský lídr Tinkoff-Saxo i díky bonifikaci za 2. místo má teď na čele náskok 17 sekund. Roman Kreuziger zůstává pátý, Leopold König desátý.

Gilbert na závěrečné stěně předvedl famózní výkon. Předjel Pellizottiho i Kangerta a slavil osmé vítězství v etapě na Grand Tour (2. na Giru). „Byl to strašně těžký den, od začátku se jelo hodně rychle. Už včera jsme pracovali dobře, ale já to v závěru nedokázal zúročit. Chyběly mi síly a už jsme ten únik nechali být. Byl jsem opravdu zklamaný a v noci jsem kvůli tomu skoro nespal. Bál jsem se, že tým ve mě ztratí důvěru,“ přiznal Gilbert.

gilbert dest gire 12

„Dnes před etapou jsme měli poradu a sportovní ředitelé nám dodali zpátky sebedůvěru a řekli jsme si, že se pokusíme zabojovat o vítězství. Ale s tím, že nebudeme tahat od začátku, abychom pošetřili síly na závěr. Vyšlo to dokonale,“ rozplýval se belgický vítěz. „Byla to moje poslední šance vyhrát etapu na tomto Giru a jsem šťastný, že jsem ji využil. Tohle finále pro mě bylo jako stvořené.“

Dominantním týmem etapy však nebyl BMC, ale Tinkoff-Saxo. Jeho závodníci se rozhodli udělat závod těžký tak, jako to dělala v prvním týdnu Astana. Bylo vidět, že to řadě lidí včetně Arua znechutili.

A Contador se mohl na konci smát. „První dvě hodiny jsme měli průměr k padesáti kilometrům v hodině a pak začalo pršet. Peloton se postupně nadělil, ale já měl hodně dobré nohy i na ten závěr. Gilbert byl v cílovém kopci velmi silný, ale já myslel spíš na celkové pořadí a jsem moc spokojený, jak to dopadlo,“ řekl Alberto Contador.

A pochvaloval si práci celého týmu. „Jeli jsme vpředu, abychom se vyhnuli problémům, ale také jsme použili naši chytrost. Byli jsme skvěle organizováni a byl to pro nás moc dobrý den,“ dodal Španěl.

jalberti rainy 12

Fabio Aru přiznal, že měl naopak slabší den. „V závěru jsem byl prázdný. Špatně jsem se najedl, což byla moje chyba. Chyběla mi energie,“ prozradil. „Ale máme před sebou ještě hodně těžkých etap a věřím, že budu zase v pohodě.“

V etapě byla k vidění řada pádů, na zemi skončil mj. Simon Gerrans z týmu Orica-GreenEDGE, který si dělal velké ambice. „Byl to šílený den, doslova boj o přežití,“ přiznal jeho stájový kolega Simon Clarke.

Gerrans sice etapu po pádu dokončil, ale po dohodě s týmem už v závodě dál pokračovat nebude. Smolař sezóny však tentokrát utrpěl jen odřeniny, prý nešlo o nic vážného, ale Orica ho podle všeho stáhla před horami, aby se v klidu mohl chystat na Tour de France.

ad cesi gire 12

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.