SuperCycling.cz

Contador: Kreuziger bude jedním z klíčových mužů

4. 5. 2015, 12:42

Už v sobotu se Alberto Contador postaví na start 98. ročníku závodu Giro d´Italia. Španělský lídr stáje Tinkoff-Saxo, jehož pravou rukou bude Čech Roman Kreuziger, jde do první Grand Tour sezóny jako velký favorit. 

berto-rozh-gire-1

„Jsem přesně tam, kde jsem chtěl touto dobou být. Forma je dobrá,“ říká v rozhovoru pro týmový web Contador, který jede Giro potřetí v kariéře a v roce 2008 ho vyhrál. A dodává, jak hodně věří zkušeným kolegům z týmu: Romanovi, Bassovi a Rogersovi.

Jak se cítíš před startem?

Mám za sebou těžké třítýdenní soustředění na Teide. Nastoupal jsem spoustu výškových metrů a s přípravou jsem maximálně spokojen. Věřím, že na Giru budu v optimální kondici.

Co všechno jsi na Teide absolvoval?

Byly to nejrůznější tréninky včetně těch nejtěžších přes 200 kilometrů s převýšením více než 5000 metrů. Ale na druhou stranu byl prostor i na odpočinek a regeneraci. Měli jsme tam absolutní klid. Řešili jsme také výživu, protože každý rok je těžší dostat se na optimální váhu a člověk musí podstoupit neuvěřitelné oběti, aby se dostal do nejlepší kondice.

sestava gire tinkoff

Sestava Tinkoff-Saxo pro Giro.

Dopadla první část sezóny podle tvého očekávání?

Víceméně ano. Někdy to bylo lepší, jindy trochu horší, ale kondice byla taková, jak jsem si na začátku roku plánoval: o trošku nižší než v předchozích sezónách, protože jsem měl pokaždé na mysli, že jedu Giro i Tour. Na úvodních závodech jsem se chtěl v první řadě dostat do správného rytmu, který v tréninku nenavodíte.

Cítíš před Girem top formu?

Cítím se docela dobře a jsem přesně tam, kde jsem chtěl být. Asi to není úplně ta top forma, kde jsem byl vloni před Tour. Jsem o trošku níž. Ale věřím, že během závodu bude forma gradovat. Taky uvidíme, jak na tom budou moji největší soupeři a jak dopadne úvodní konfrontace s nimi.

Giro jsi jel dvakrát. Jaká je letošní trasa ve srovnání s těmi předchozími?

Myslím, že letos řada těch horských dojezdů není tak strašně těžká. Většinou jsou to nepříliš prudké kopce kolem sedmi procent. Nejtěžší podle mě budou dojezdy do Finestre, Sestriere nebo etapa přes Mortirolo s cílem na kopci Aprica. Do té dlouhé časovky, která je na programu ve 14. etapě, budou rozdíly mezi favority hlavně z časových bonusů při horských dojezdech, protože nejsou tak těžké a otevřené. Často podle mě dojedou ti nejlepší do cíle společně.

berto rozhovor gire 2

Co bude klíčové?

Poslední týden s řadou těžkých stoupání. Jen mě mrzí, že tam letos chybějí dojezdy na Marmoladě nebo Zoncolanu.

Jakou etapu považuješ za vůbec nejtěžší?

Určitě tu 16. s kopci Campo Carlo Magno, Passo Tonale, Aprica, Mortirolo a znovu s Apricou až do cíle.

Budí respekt šedesátikilometrová časovka?

Byl jsem se na ni podívat po závodě Kolem Katalánska. Není to daleko z mého domova v Luganu. Profil časovky je rovinatější, než jsem čekal. Dokonce i ty závěrečné kopečky se nechají jet v klasické časovkářské pozici. Radši bych tam měl těžší kopec, kde bych mohl něco najet. Ale i tak věřím ve své schopnosti. Na tréninkovém kempu jsme se na hodinovou jízdu snažili připravit.

berto rozhovor gire 3

Koho považuješ za největší soupeře?

Richie Porte má zatím skvělou sezónu a bude těžké ho porazit. Stejně tak Rigoberto Urán, který už byl na Giru dvakrát druhý. Letos mu navíc profilově bude sedět daleko víc. A nahrává mu ta dlouhá časovka i to, že je dobrý sprinter a může v horách získávat vteřiny na bonusech. Pak je tu Fabio Aru. Na Giru byl vloni třetí, na Vueltě pátý a pokud se trochu zlepší, bude schopen bojovat o vítězství. A samozřejmě vždycky někdo další překvapí. Giro je z těch tří Grand Tours nejotevřenější. Vyletí tam pokaždé někdo, kdo před startem nepatří mezi největší favority. Proto bude velmi těžké vyhrát.

Jak jsi spokojen se svým týmem pro Giro?

Naprosto. Všichni jsou velmi motivovaní, každý si místo musel tvrdě vybojovat. Základními pilíři v horách pro mě budou Ivan Basso, Roman Kreuziger and Michael Rogers. Všichni mají obrovskou kvalitu a zkušenosti. Strašně jim věřím.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    5. 5. 2015, 07:49 (před 6 roky)

    Roman a Leo by měli mít ve svých týmech podobné role, tak jsem zvědav, kdo z nich bude mít víc prostoru pro vlastní výsledek. Já osobně dost věřím Uránovi, velkou neznámou je Aru, když tak dlouho nezávodil.

  • Radek Pokorný
    4. 5. 2015, 23:51 (před 6 roky)

    Tentokrát asi neuvidíme stejný obrázek jako z předloňské TdF kdy Contador dojížděl do cíle společně se svým superdomestikem, Roman díky jeho nepřipravenosti na závod zajel životní výsledek na GT. Letos to na Giru nejspíš vypadá na souboj Contador vs. Porte. Já si však také myslím že překvapí někdo další s kým se vůbec nepočítalo.