SuperCycling.cz

Contador přesilu Astany ustál, König už je pátý!

24. 5. 2015, 17:48

Alberto Contador zvládl těžkou horskou etapu Gira s cílem ve středisku Madonna di Campiglio na jedničku. V závěru se dokázal vypořádat s početní převahou Astany, zatímco on se musel spolehnout jen sám na sebe. Přesto na druhého Itala Fabia Arua dokázal lídr stáje Tinkoff-Saxo v růžovém dresu najet díky bonifikacím dalších sedm vteřin.

contador-giro-15-horni

Velmi dobře si počínal Leopold König (Sky). Dlouho se držel ve vedoucí skupině za zadním kolem Contadora a přestože v závěrečném stoupání nedokázal díky rychlým nástupům na čele udržet kontakt, skončil v etapě sedmý se ztrátou jedné minuty a průběžně se posunul z desátého na páté místo! Teď už je jasným a jediným lídrem týmu Sky.

Roman Kreuziger zažil v těžké etapě smolný den. Ve sjezdu z druhého stoupání etapy Passo Daone spadl v jedné z prudkých zatáček spolu s Antonem z Movistaru a i když se rychle zvedl, ztratil kontakt. Nakonec přijel do cíle 23. (+5:33 min.). Ještě hůře v tu chvíli dopadl Kolumbijec Atapuma z BMC, jenž skončil v lese, ale naštěstí se mu nic vážného nestalo.

Contador zůstal po pádu Kreuzigera v čelní skupině sám, zatímco Astana tam měla pět lidí včetně Arua jedoucího v bílém dresu nejlepšího mladého závodníka. „Připadal jsem si jako při týmové časovce,“ řekl s úsměvem po etapě Contador.

Ale zvládl to bravurně. Patnáct kilometrů před cílem si na rychlostní prémii nečekaně zaspurtoval o dvě bonifikační vteřiny, a i když to Astana v závěrečném stoupání všemožně zkoušela, Contador vše ustál.

Atakoval Landa, pak Aru, ale Španěl z Tinkoff-Saxo nástupy chytal. Jednou to dokonce zkusil sám. Na posledním kilometru nastoupil Rus Trofimov z Kaťuši, zanedlouho vyrazil znovu Landa a Contador už zůstal s Aruem, jehož v závěru ještě ospurtoval a skončil třetí.

„Na konci už jsem myslel hlavně na celkové pořadí, proto jsem se díval jen po Aruovi,“ prozradil Contador. „Když Astana začala atakovat, hlavně Landa byl hodně silný. Bylo těžké nástupy kontrolovat, ale zvládl jsem to,“ dodal.

Etapové vítězství slavil Contadorův krajan Mikel Landa a posunul se na čtvrtou příčku průběžného pořadí. „Máme fantastický tým do kopců a dá se říci, že pro nás dneškem začala nejhezčí část Gira. Snažíme se dělat vše pro úspěch Fabia Arua, ale Contador je hodně silný,“ přiznal vítěz etapy.

landa vitez etapy 15

Mikel Landa

Dnešek byl černým dnem pro řadu adeptů na celkové pořadí. Kromě Romana Kreuzigera, který z toho nakonec vyšel ještě relativně dobře a z 9. místa celkového pořadí spadl na 12., ztratili daleko víc např. Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step - 34. místo, +8:00 min.) či Richie Porte (Sky - 88. místo, +27:04 min.!). Není vyloučeno, že Porte z Gira odstoupí, už se o tom spekulovalo před dnešní etapou.

Zítra je na programu druhý den volna.

ad cesi 15 gire

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    25. 5. 2015, 19:52 (před 6 roky)

    Jede výborně. A snad bude 100% v pořádku i Roman, aby tam mohl zase být až do konce.

  • Radek Pokorný
    24. 5. 2015, 22:21 (před 6 roky)

    Po včerejší časovce jsem litoval že Leo není třetí ale desátý celkově, a hle, po dnešku je už pátý. No to je skvělé. Hlavně aby neměl příští týden nějakou slabou chvilku a fantazie se může naplnit.