SuperCycling.cz

Contador měl krizi. Ztratil na Arua, ale Giro bude jeho!

30. 5. 2015, 17:34

Alberto Contador si na letošním Giru přece jen vybral krizi. V poslední těžké etapě nestačil na největší rivaly, když začal ztrácet už na Finestre. Přesto měl situaci pod kontrolou, a i když projel cílem v Sestriere se ztrátou 2:25 min. na vítěze etapy Fabia Arua, jeho zaťatá pěst pravé ruky hovořila za vše. Tohle Giro bude jeho! Zítřejší závěrečná rovinatá etapa z Turína do Milána už na tom nic nezmění.

Alberto Contador mohl v cíli i přes ztrátu slavit.

Alberto Contador mohl v cíli i přes ztrátu slavit.

A věděl to i ruský majitel stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov, který v cíli slavil. Po dnešku má Contador náskok na druhého Arua (Astana) pouze 2:02 min., třetí zůstal týmový kolega italského vítěze etapy Mikel Landa.

König skončí šestý

Leopold König, český lídr Sky, předvedl opět velmi dobrý výkon. V etapě obsadil 9. místo se ztrátou 2:28 min. a průběžně si o jedno místo pohoršil na šestou příčku, když se před něj dostal Kanaďan Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin), který dnes skončil druhý.

„Rozhodně nejsem zklamaný. Je to můj nejlepší výsledek na Grand Tour, navíc při premiéře na Giru. Jsem šťastný, že jsem nezklamal. Dokázal jsem si, že jsem závodník na Grand Tours. Zatím jsem jel tři a ve všech jsem skončil v top 10. Snil jsem tady o první pětce, což těsně nevyšlo, ale i tak jsem spokojený,“ řekl König.

V etapě se to nejdůležitější odehrávalo až v závěru, kdy na peloton čekaly dva kopce. Nejdřív Finestre, jedno z nejnáročnějších stoupání letošního Gira v nadmořské výšce 2178 m, a pak po krátkém sjezdu už ne tak náročný cílový kopec do Sestriere.

Vpředu jela dlouho devítka závodníků ve složení Julien Berard (AG2R-La Mondiale), Marco Bandiera (Androni Giocattoli), Nicola Boem (Bardiani CSF), Aleksejs Saramotins (IAM Cycling), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Jon Izagirre (Movistar), Giacomo Berlato (Nippo Vini Fantini), Matteo Busato (Southeast) a Ilnur Zakarin (Katusha).

Contador zůstal opět sám

Ale prakticky se začátkem Finestre 40 kilometrů před cílem byli uprchlíci dojeti. Až na excelentního ruského vrchaře Zakarina, který na nic nečekal a vyrazil dopředu sám. Všichni favorité se drželi ve skupině s odstupem do dvou minut a čekalo se, kdy Astana zaútočí.

To se stalo 37 kilometrů před cílem, kdy jako první atakoval Kangert a Contador musel reagovat. Se španělským lídrem už byl v tu chvíli z jeho oveček pouze Rogers, Kreuziger i Basso na začátku kopce zůstali vzadu. A nakonec mu šeredně chyběli. Astana měla vpředu Landu, Arua i Kangerta, Contador při prvním ataku soupeřů zůstal sám.

contador cil sestri

V etapě měl krizi, ale v cíli Contador věděl, že tohle Giro je jeho.

Finestre představuje 18,5 km dlouhé stoupání, z toho se závěrečných 8 km jede po štěrkové cestě. Když poprvé atakovali favorité, König nereagoval na prudké nástupy a jel si svoje tempo ve druhé skupince, kde byli mj. Amador, Intxausti či Atapuma. Ale i on se stejně jako Contador musel v první chvíli spolehnout jen sám na sebe, neměl k ruce nikoho z kolegů ze Sky.

Landa atakoval na Finestre

Už na prašné cestě, nějakých 5 km pod vrcholem, předvedl zdrcující nástup Landa a Contador nebyl schopen zareagovat. Bylo vidět, že El Pistolero prožívá těžké chvíle. A bylo ještě hůř. Soupeři z jeho skupinky mu totiž odjeli: Kruisjwijk, Hesjedal, Aru, Urán a pak i Kangert. Landa jel vpředu pekelné tempo, zanedlouho dojel Zakarina a nenechal ho na vrcholu Finestre ani vyhrát prémii. Contador na něj nahoře ztrácel zhruba minutu a půl a jel sám.

Španěl z Tinkoff-Saxo si ve sjezdu docvakl Kangerta a chytil druhý dech, protože začal stahovat. I proto, že Zakarin Landovi nevystřídal a čtveřice za nimi taky příliš nespolupracovala. Asi 8,5 km před cílem byla vedoucí dvojice dojeta.

V cílovém stoupání do Sestriere odpadl Zakarin, který měl obrovskou krizi. Brzy ho dojeli Contador s Kangertem, kteří dál drželi odstup kolem minuty a půl. Na čele jela pětice a hodně zrychlila. Tempo udávala hlavně Astana. Dva kilometry před cílem nastoupil Aru a udržel se ho pouze Urán. Chvilku jeli spolu, ovšem na další atak Itala už Kolumbijec z Etixx-Quick Step nebyl schopen zareagovat.

aru vitzi sestri

Fabio Aru a jeho druhý triumf ve dvou dnech.

Aru slavil druhé vítězství ve dvou dnech, druhý skončil Hesjedal, třetí Urán. „Je to úžasné, ani tomu nemohu uvěřit. Poté, co jsem si vybral několik horších dní, se vše zase otočilo a já byl v závěru Gira hodně silný. Jsem strašně šťastný,“ prohlásil Fabio Aru.

cesi gire 20

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.