Contador i Porte spadli 3,2 km před cílem. Vede Aru!

22. 5. 2015, 18:06

Tohle se absolutně nečekalo. Měla to být klasická sprinterská etapa, pro lídry transferová před sobotní dlouhou časovkou, ovšem měnil se po ní majitel růžového dresu! Alberto Contador i Richie Porte či Leopold König skončili za deště na zemi v hromadném pádu 3,2 km před cílem v Lido di Jesolo a protože k pádu došlo ještě mimo ochrannou tříkilometrovou zónu, zůstaly jim ztráty, jaké nabrali po projetí cílem.

aru-zase-ruz-nahoru

U Contadora činila 40 vteřin a to ho stálo růžový dres. Do něj se oblékl Ital Fabio Aru z Astany, který se pádu vyhnul a dojel na 18. místě se ztrátou 4 vteřin, stejně jako 25. Roman Kreuziger. Českého cyklistu stáje Tinkoff-Saxo to katapultovalo na čtvrté místo průběžného pořadí hned za Arua, Contadora a Landu, který dnes ztratil 40 vteřin stejně jako Contador.

jalberto v cili 13 g

Alberto Contador dojíždí do cíle 13. etapy s mankem 40 vteřin.

Ještě hůře dopadli oba lídři Sky. Poté, co Richie Porte v úterý schytal dvouminutovou penalizaci za nedovolenou pomoc od Clarka z týmu Orica-GreenEDGE, se v páteční etapě zapletl do pádu a do cíle přijel s mankem 2:08 min. Leopold König rovněž spadl a ztratil 2:01 min. Oba vypadli z elitní desítky a bude pro ně nesmírně těžké ztrátu stahovat. König je patnáctý (+4:24), Porte až 17. (+5:05).

Etapu vyhrál ve Spurtu Ital Sacha Modolo z Lampre-Merida, když v závěru proměnil v triumf dokonalou práci dvou týmových kolegů. Těsně druhý skončil Giacomo Nizzolo (Trek), třetí Elia Viviani, což byla hodně slabá náplast pro Sky.

„Dnes to bylo o štěstí. Já jel na dobré pozici a pádu jsem se vyhnul, jiní se tam zdrželi,“ řekl bezprostředně po etapě nový lídr Fabio Aru.

aru slozenine

Dvě tváře Fabia Aru: včera a dnes.

Zítra je na programu 60 km dlouhá časovka, která znovu může pořadí překopat. Contador na Arua ztrácí jen 19 vteřin, což byl měl na Itala snadno najet. „Časovka je strašně dlouhá, bude to těžké. Musím si do zítřka co nejvíc odpočinout a třeba mi ten růžový dres psychicky pomůže,“ doufal Aru.