Skvělý Štybar udolal Černého a slaví druhý titul

25. 6. 2017, 17:47

Zdeněk Štybar byl nejsilnějším mužem společného závodu českého a slovenského šampionátu v Žiaru nad Hronom. V závěru udolal cyklista stáje Quick-Step Floors drtivým nástupem Josefa Černého (Elkov-Author), s nímž jel ve vedoucí dvojici.

stybyyyyyziar

Bronz nakonec vybojoval Štybarův týmový kolega Petr Vakoč. Pro Štybara jde o druhý titul ze silnice mezi elitou, ten první získal v roce 2014 ve Slavkově.

Dnešní závod jasně byl galapředstavením nejlepších českých profesionálů, kteří slovenské kolegy rozhodně nešetřili a v pomyslném souboji jim uštědřili debakl. Hned v prvním ze sedmi okruhů totiž z pelotonu odjela 13členná skupina, v níž bylo 12 Čechů a jediný slovenský zástupce Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe).

K nelibosti tisíců slovenských fanoušků podél trati tam chyběl jeho slavnější bratr Peter. Hlavně kvůli němu přišlo na šampionát fandit 30 tisíc lidí a útěchou jim mohlo být alespoň druhé místo muže v duhovém dresu ve slovenském šampionátu.

tictyiziiiii

V jednu chvíli zkoušel díru dojet, ale už to nebylo reálné. Stejně tak nevyšla stíhačka jeho stájového kolegy z Bory Jana Bárty s Danielem Turkem (Israel Cycling Academy).

Všechny nejsilnější týmy měly vpředu zastoupení, takže se vzadu přestalo jet. Domácí jednička Elkov-Author měla v první skupině kromě Černého ještě Jiřího Polnického, Tomáše Bucháčka a Michaela Kukrleho, nechyběl tam obhájce titulu Roman Kreuziger (Orica-Scott), Štybar s Vakočem, Sisr (CCC), Karel Hník s Romanem Lehkým (Topforex-Lapierre), Martin Boubal (CK Příbram Fany Gastro) a Luděk Lichnovský (SKC Tufo Prostějov).

Nejlépe to měl rozjeté tým Elkov Author díky početní převaze. V předposledním kole z vedoucí skupiny zaútočil Černý, jehož dostihl Štybar a vzdalovali se kolegům. Do posledního kola vjížděli s náskokem 1:51 min. na čtveřici Polnický, Kreuziger, Vakoč, J. Sagan.

Štybar si v posledním kole několika nástupy testoval Černého, aby pak v nejtěžším výjezdu zavelel ke zdrcujícímu ataku. Na ten už cyklista královéhradeckého týmu nebyl schopen zareagovat a Štybar mířil do cíle sám s mírným náskokem, který udržel.

„Byl jsem hodně překvapený z toho, jak se závod vyvíjel. To jsem fakt nečekal,“ přiznal Štybar. „Ale ta skupina byla hodně silná. Díky tomu jsme vydrželi až do cíle,“ uvedl mistr republiky.

stybyjekralziar

Polnický bral stříbro, ze čtveřice za nimi vyrazil v závěru J. Sagan, aby udělal slovenským fanouškům alespoň nějakou radost, a stejně jako vloni získal slovenský titul. "Chtěl jsem vyhrát i celkově, ale bohužel jsem nezachytil rozhodující nástup Štybara," řekl J. Sagan.

Třetí místo v českém šampionátu vybojoval Vakoč, když ve spurtu porazil Kreuzigera, takže belgická stáje Quick-Step Floors měla na pódiu dvojnásobné zastoupení.

Mistrem republiky v kategorii U23 se stal Roman Lehký (Topforex-Lapierre), který se jako jediný z mladých závodníků dostal do vedoucí 13členné skupiny.