SuperCycling.cz

Nor Leknessund slaví prvenství na Závodu míru U23

10. 6. 2019, 05:47

Vítězem sedmého ročníku Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa, který je zařazen do seriálu UCI Under 23 Nations' Cup, se díky triumfu v závěrečné etapě stal Nor Andreas Leknessund.

borcobor

Čest českých barev zachránil Jakub Otruba, který obsadil konečné 13. místo a uhájil trikot Nadace ČEZ pro nejlepšího domácího jezdce.

Velice náročná nedělní etapa měla start i cíl v Jeseníku, měřila 171,5 km a bylo na ni hned sedm vrchařských prémií.

Ve žlutém trikotu jedoucí Švýcar Stefan Bissegger si hlídal čelo pelotonu a byl i sám velmi aktivní, což potvrdil výhrou na první rychlostní prémii ve Vidnavě, kde za ním byl druhý Petr Kelemen z české reprezentace. Ale nakonec v závěru podlehl norskému útoku.

iluzm19

Závodníci jeli hodně rychle, v úvodu se rychlostní průměr pohyboval kolem 50 km/h, přesto se neustále jednotlivci či malé skupiny pokoušeli o úniky. Po šedesáti kilometrech unikla sedmička jezdců a rychle si vypracovala náskok téměř dvě minuty, ale stejně rychle o něj přišla díky aktivitě norského týmu v úvodu prvního stoupání na Rejvíz, tedy sto kilometrů před cílem.

Prémii vyhrál Nor Urianstad, stejně si vedl na Příčném vrchu a pojistil si tím zelený tikot nejlepšího vrchaře závodu.

Na čele jelo asi 40 závodníků a situaci kontrolovali hlavně norští jezdci. Ti udávali ostré tempo a postupně tím zeštíhlovali vedoucí skupinu. Ve stoupání na Hvězdu, kde druhý na prémii skončil Čech Karel Vacek, již bylo vpředu jen čtyřiadvacet závodníků.

norutocizm

Ve stoupání na závěrečnou horskou prémii na Vidly se pustil do úniku Leknessund a nakonec se to ukázalo jako rozhodující moment celého závodu.

Hlavně ve sjezdu si získal rozhodující náskok přes minutu a půl. To vycítil nebezpečí dosud vedoucí Švýcar Stefan Bissiger, vydal se Leknessunda stíhat, ale jeho úsilí bylo marné. V cíli za ním zaostal o minutu a půl a to znamenalo pád v pořadí na druhé místo.

Skvělý závěr při stoupání k hotelu Priessnitz vynesl druhé místo v etapě francouzskému jezdci Clémentu Champoussinovi čímž předstihl Ilana van Wildera z Belgie na třetím místě konečného pořadí.

Z českých cyklistů skončil v etapě nejlépe Karel Vacek na 13. místě. „Byl to strašně těžký den, nejtěžší z celého závodu. Foukalo, takže se jely terezíny a pak ty tvrdé kopce. Tam to rozjeli hodně rychle Norové a vše roztrhali. Já jsem se svým vystoupením spokojen, ale myslím, že dnes jsem zaplatil trochu za ten páteční únik,“ řekl nejlepší z českých jezdců Jakub Otruba.

otruba nej cechzm

„Já jsem spokojen. Kuba Otruba opět podal krásný výkon, bojoval. Vackovi to sice v sobotu nevyšlo, ale dnes ukázal, že je velmi dobrý závodník. Závod míru pojede ještě třikrát, takže prostor se ukázat bude mít ještě dost,“ uvedl reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.