SuperCycling.cz

Kreuziger zářil a je poprvé domácím šampiónem!

26. 6. 2016, 13:43

Ve třiceti letech získal Roman Kreuziger první titul mistra republiky v silničním závodě jednotlivců mezi elitou. Pro vysněné zlato si dojel díky nástupu necelé dva kilometry před cílem. Úspěch barev stáje Tinkoff podtrhl slovenským titulem Juraj Sagan.

ten-majster-rrrrer

Druhý v českém šampionátu skončil Zdeněk Štybar (Rtixx-Quick Step), třetí Martin Hunal z Whirlpool Author. Mistrem republiky U23 se stal Michal Schlegel (Klein Constantia).

„Jsem rád, že to konečně vyšlo,“ přiznal šťastný Kreuziger, který z vedoucí tříčlenné skupinky nastoupil u kyjovské nemocnice. Věděl, že ve spurtu nemá se Štybarem šanci, a tak vsadil vše na jednu kartu. J. Sagan Štybarovi nestřídal a bylo rozhodnuto.

Mistr světa se obětoval

„Neuvěřitelnou práci tam odvedl Peter (Sagan). Díky němu jsme odskočili z pelotonu. Jel skoro pořád na čele,“ pochválil Kreuziger slovenského mistra světa. „V jednu chvíli už to bylo téměř beznadějné, když ti vpředu měli skoro osm minut. Skvělou práci udělal Sisr, díky němu se to hodně stáhlo,“ řekl Kreuziger.

ti nejuepsi z kyj

A jak viděl klíčový moment v samém závěru? „Využil jsem okamžiku, kdy se Zdeněk otočil a šel jsem do toho. Měl jsem z něj strach, protože je rychlý. Ale já měl prostě štěstí a dobré nohy,“ uvedl mistr republiky.

Druhý Zdeněk Štybar ocenil kvality Kreuzigera. „Od začátku závodil agresivně a bylo vidět, že má velikou chuť vyhrát,“ řekl Štybar. „To já měl samozřejmě taky, ale když jsem se dostal do pozice, že jsem tam zůstal sám, věděl jsem, že to bude hodně těžké. Navíc mě v posledním kopci začaly chytat křeče a na té rovině, kde odjel Roman, jsem vůbec nebyl schopen zareagovat,“ popsal Štybar.

Únik v režii Tinkoff

Hned v prvním z devíti okruhů odjela z pelotonu sedmička závodníků, v níž byli Slováci z týmu Tinkoff Baška a Kolář, českou cyklistiku zastupovali Kovář (Whirlpool Author), Vojtěch (Sparta), Boubal (CK Příbram), Nežerka (Lawi-Author Team) a Swaczyna (Petřvald).

Hlavní pole je nechalo jet, takže náskok na čele rychle narůstal. Jako první na to zareagoval tým Klein Constantia, který pracoval pro slavnější kolegy z Etixx-Quick Step Štybara s Vakočem, a tak na čelo poslal skvělého tempaře Sisra.

Ten táhl peloton více než tři kola. „Excelentní výkon. Dalším našim klukům ušetřil dost sil,“ prohlásil při pohledu na Sisra sportovní ředitel Klein Constantia Pavel Padrnos.

V sedmém okruhu se čelní skupina rozdělila, na čele zůstali jen Kolář s Baškou a Kovář, další čtyři závodníci tempo neudrželi. Hodně se zrychlilo i v pelotonu, kde se na čele drželi všichni největší favorité.

Klíčový moment přišel těsně před nájezdem do posledního kola, když dopředu vyrazili Kreuziger, P. Sagan, Štybar a Hunal z Whirlpoolu. Peter Sagan pak chvilku počkal na bráchu Juraje, který se i s jeho pomocí do skupinky dotáhl.

Stíhačka přišla pozdě

Za nimi vystřelili König, Hník, Polnický (oba Verva ActiveJet), Turek (Cycling Academy), přidal se k nim Hirt (CCC Sprandi Polkowice), Vakoč (Etixx-Quick Step) či Schlegel (Klein Constantia). Ale tahle stíhačka přišla dost pozdě.

I vedoucí skupina se rozdělila, zůstali v ní jen Kreuziger, J. Sagan a Štybar. Peter Sagan očividně pracoval pro svého bráchu a byl očividně rád, že si jede pro slovenský titul. Závěr se jel podle not Tinkoff a na jeho konci byly oba tituly: český i slovenský.

Sáblíková deklasovala soupeřky

Závod žen měl za úmorného vedra očekávaný scénář. Po jeho skončení vystoupila na nejvyšší stupeň Martina Sáblíková. Získala už své čtrnácté cyklistické zlato, z toho osmé v silničním závodě.

Závodnice NowiS teamu vyhrála svým typickým způsobem. Už někdy ve třetině závodu kopla do vrtule a zbytku startovního pole odjela. Druhá bikerka Barbora Průdková zaostala o 5:28 min., třetí skončila cyklokrosová mistryně republiky Martina Mikulášková.

„Nechtěla jsem nastoupit tak brzy, ale když jsem viděla, jak to na mě ostatní holky začaly zkoušet, neměla jsem jinou možnost,“ popsala staronová šampiónka.

„Hlavně kvůli tomu vedru to bylo nesmírně těžké. Nebýt lidí u trati, kteří na nás z hadic stříkali vodu nebo nás polévali z lahví, tak bych snad ani nedojela,“ dodala Sáblíková.

Juniorský titul mistra republiky získal Jakub Otruba z týmu Mapei Merida Kaňkovský. Kategorii juniorek vládla Adéla Šafářová z Nutrend Specialized, která vyhrála i časovku.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.