Kdo bude Králem cyklistiky? Favoritem je Kulhavý

23. 11. 2016, 06:41

Už dnes večer bude v kongresovém centru PVA EXPO Praha Letňany vyhlášen Král české cyklistiky za rok 2016. Největším favoritem 52. ročníku ankety Českého svazu cyklistiky je biker Jaroslav Kulhavý, majitel stříbra z olympiády v Riu.

jarda-s-korunkkkkk

Poslední dva ročníky ovládl Zdeněk Štybar, ale na zlatý hattrick si asi musí nechat zajít chuť. Jakou měl sezónu? Skončil druhý na Strade Bianche, kde nestačil jen na Cancellaru, vyhrál etapu na Tirrenu, ovšem oblíbené jarní klasiky mu nevyšly podle představ. Nejlepším výsledkem bylo 8. místo na Flandrech.

Na mistrovství republiky bral druhou příčku v silničním závodě. V závěru sezony se blýskl druhým místem na belgické jednorázovce Binche-Chimay-Binche. Z Grand Tours letos startoval na Vueltě.

Vakočova parádní sezóna

Z celkového pohledu měl z českých elitních silničářů jednoznačně nejlepší sezónu Petr Vakoč, jenž zaznamenal další velký progres. V dresu Etixx-Quick Step závodil už od ledna a od začátku sezony ukazoval výbornou formu.

vako ke krali9998

Hned v únoru vyhrál dvě klasiky ve Francii (Classic Sud Ardèche, Bernard Drôme Classic), následně na Strade Bianche dojel pátý. Skončil druhý na etapáku Tour La Provence, v dubnu vyhrál slavnou klasiku Brabantský šíp.

Poprvé v kariéře se dostal na Tour de France, kde však musel jen pomáhat a neměl prostor na osobní ambice. V září skončil druhý na GP Wallonie a na evropském šampionátu byl pátý v silničním závodě.

Kreuziger desátý na Tour

Roman Kreuziger, Král cyklistiky z roku 2013, získal ve své poslední sezoně v dresu Tinkoff vytoužený dres mistra republiky. Vše podřizoval Tour, kde skončil celkově na velmi dobrém 10. místě, i když tam původně nejel jako lídr.

kizak kekralipio

Hned na začátku sezóny byl v nabité konkurenci šestý Kolem Andalusie, velmi dobře zajel i oblíbené ardenské klasiky. Nejlepším výsledkem bylo 7. místo na Lutychu. Závěr sezóny už mu však nevylšel podle představ.

Leopold König (Sky) zažil sezónu ovlivněnou zdravotními problémy. O životní výsledek usiloval na Vueltě, kde byl průběžně pátý, ale kolaps v jedné z klíčových etap znamenal konec nadějí. Získal titul mistra republiky v časovce a na olympiádě byl v časovce jedenáctý.

Tři velké medaile Kulhavého

Ovšem jak bylo řečeno, vzhledem k výsledkům je největším favoritem na zisk koruny pro krále Kulhavý, jenž anketu ovládl v letech 2010-2012 a může získat čtvrté prvenství. Biker stáje Specialized Racing kromě olympiády v letošním roce zářil i na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kde rozšířil svou sbírku stříbrných medailí. Získal tam hned dvě: z individuálního závodu a ze štafety (spolu s Kateřinou Nash, Richardem Holcem a Matějem Průdkem).

jarda z riaaaa

Velmi dobře si počínal i dráhař Tomáš Bábek, který získal titul mistra Evropy v keirinu a v této disciplíně ovládl i poslední dva závody Světového poháru! Ale zdá se, že na medailové úspěchy Kulhavého na největších světových akcích to stačit nebude.

Slavnostním večerem provázejí Tomáš Jílek s Barborou Černoškovou a sledovat ho můžete živě od 20.15 na ČT Sport.