SuperCycling.cz

Cink se vrací na biky. Je to škoda, na silnici mohl uspět

18. 10. 2017, 22:11

Fanoušci silniční cyklistiky truchlí, příznivci MTB si mnou ruce. Ondřej Cink po roční anabázi na silnici končí a vrací se k tomu, co je jeho srdci bližší - do světa horských kol, kde už patřil do užší světové špičky.

kiiiiink

„Já prostě patřím do terénu. Silnice je krásná, ale není pro mě. Biky mi začaly chybět, sledoval jsem svěťáky v televizi a říkal jsem si, sakra jak to, že tam nejsi. Zhruba od poloviny sezóny jsem začal uvažovat o návratu, v průběhu Tour de France to ve mně uzrálo definitivně. Věděl jsem, že MTB je pro mě víc,“ vysvětlil Cink.

nakoleecink

Na sinici začal výborně už v lednu v Austrálii na Tour Down Under, kde byl celkově 22. Pak přišlo skvělé 9. místo Kolem Andalusie, 18. příčka na Strade Bianche a všude sklízel slova chvály.

Měl nabitý program. Jel Katalánsko, Baskicko, Romandii, Švýcarsko, kde skonči 19., a pak hned Tour! „To byl splněný sen,“ přiznal. Ale do cíle v Paříži se nakonec nedostal. Kvůli problémům s kolenem v průběhu 19. etapy odstoupil.

skarlosem

Ondřej Cink s novým trenérem Karlem Martinkem z Cylotréninku.

V dresu Bahrain-Merida s ním přesto byli spokojeni. „Manažer týmu Brent Copeland mi nabídl hned dvouletou smlouvu a já ji odmítnul. Chvíli bylo ticho, ale vzal to v pohodě. Řekl mi, že bude rád, když budu šťastnej. To mi udělalo radost, přestup se tak obešel bez zbytečných nepříjemností,“ uvedl Cink, jenž bude na bikách příští dvě sezóny oblékat dres španělského týmu Primaflor Mondraker.

Na silnici ale rozhodně nezanevřel. „Jsem za tu šanci rád. Nepřijde mi to jako zahozená sezóna. Jsem rád za zkušenosti. Viděl jsem jiný cyklistický svět. Doufám, že mi to pomůže výkonnostně. Pobral jsem hodně vytrvalostního tréninku. Beru si z toho jen to dobré,“ řekl Cink.

bauuu489

Pro silniční cyklistiku bude jeho odchod ztrátou. My ho vnímáme jako krok zpátky. Bikeři prominou, ale je to, jako kdyby šel fotbalista z Realu Madrid, kde pravidelně hrál, i když nějak extra nezářil, zpátky do české ligy.

Cink měl určitě potenciál na silnici uspět. Dobré vrchařské schopnosti ho předurčovaly k úspěchům na největších etapových závodech. On však dal přednost návratu do světa MTB, což musí každý respektovat a držet Ondrovi palce i ve staronové disciplíně.

Očima Tomáše Konečného, trenéra silniční reprezentace

V mých očích je to krok zpátky, ale mám pro jeho rozhodnutí pochopení. Na silnici hned ve své první sezóně ukázal sílu v kopcích, a kdyby se na ni chtěl zaměřit, časem by se určitě prosadil.

Sám ví, že biky a silnice, to je velký rozdíl v tréninku. Na bikách jsou to třeba jen dvě hodiny, na silnici daleko víc. Vybral si tu jednodušší cestu. Ale on může být se svými parametry budoucí mistr světa na bikách, zatímco na silnici by třeba byl jen jedním z mnoha.

Možná mu paradoxně trochu uškodilo to, že jel během první sezóny řadu velkých závodů včetně Tour. Dostal se tam sice i díky souhře nějakých náhod, ale byl tam hned ve své první sezóně na silnici a de facto si všechno splnil během prvního roku.

Mluvil jsem s ním po Tour, když jsme zvažovali jeho start na mistrovství světa, ale měl pořád problémy s kolenem, takže to padlo. Na té silnici dostal díky skladbě závodů totální záhul oproti bikům a podepsalo se to na něm.

Jak do té silnici jako nováček vstoupil, to klobouk dolů. Ukázal, že výkonnost má a určitě by šel nahoru. Sotva přišel na sinici, psalo se o něm daleko víc než na bikách, i když nic nevyhrál. To jen dokazuje, že silnice je prostě královna cyklistiky po všech stránkách.

 

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.