SuperCycling.cz

Bárta popáté nevyhrál, nad jeho síly byl König

23. 6. 2016, 21:33

Leopold König ukončil čtyřletou nadvládu Jana Bárty na domácím časovkářském trůnu. Na pátý titul v řadě cyklista stáje Bora-Argon 18 nedosáhl. Dnes se musel sklonit před vloni druhým Königem ze Sky, který získal svůj první časovkářský titul mezi mužskou elitou a zajistil si tak letenku na olympiádu do Ria.

Jan Bárta se synkem, Leopold Köinig a Petr Vakoč. Tři nejlepší časovkáři.

Jan Bárta se synkem, Leopold Köinig a Petr Vakoč. Tři nejlepší časovkáři.

Na trati dlouhé 50 km se startem a cílem v Hodoníně a obrátkou na Slovensku porazil Bártu o pouhých osm vteřin. Třetí skončil Petr Vakoč (Etixx-Quick Step), jenž na vítěze ztratil 49 sekund.

„Věděl jsem, že tím horkem to bude extrémně těžké, že budu hodně trpět. Ale ráno jsem si řekl: Nestarej se o výsledek, jeď to srdcem, užij si to a buď rád, že zase závodíš. Kluci byli dneska extrémně dobře připravení, ale byli dost ve stresu. A to byla možná i moje výhoda,“ řekl König.

Kvůli nachlazení málem nejel

Jeho dosavadní sezónu hodně zbrzdily problémy s kolenem, čtyři měsíce nezávodil. Prvním startem po pauze byl až červnový závod Kolem Švýcarska. Tam však prochladl a odstoupil z poslední etapy. „Doktoři ze Sky mi říkali, že pokud by mi to lezlo na průdušky, do časovky na mistráku ani nenastoupím. Ještě noc před závodem jsem celou prokašlal,“ prozradil novinářům novopečený šampión.

Podle nominačních kritérií si vyjel účast na olympiádě v Riu. Časovku tam má jistou mistr republiky, druhého určí reprezentační trenér Tomáš Konečný. Podmínkou je, že oba časovkáři musí nastoupit i do silničního závodu, což více hraje do karet Vakočovi, který má na kopcovité trati větší šance než Bárta.

„Abych řekl pravdu, jsem rád, že se to rozhodlo takhle přímo. Hrozilo totiž, že někdo využije situace, řekne, že jsem byl zraněný, a tím si usnadní výběr. A já mohl být bez olympiády,“ řekl König.

Z druhého místa zklamaný nebyl

Bárta sesazení z trůnu přijal s klidem. „Na začátku jsem jel hodně rychle, asi jsem tam mohl ubrat. Mám pocit, že mi jde forma nahoru, ale asi tam něco chybí. Možná je to i tím, že jsem do neděle závodil ve Slovinsku nadoraz. Mohu ale říci, že jsem spokojený, není to zklamání. Mám už čtyři tituly. A těch osm vteřin? Jsou důležitější věci na světě, například to, že mám doma zdravé dítě,“ přiznal Bárta.

Kvůli olympijské nominaci prý vynervovaný nebyl. „Nervy to byly spíše proto, že tady jedu vlastně doma, na člověka je o něco větší tlak a je tu spousta fanoušků. Všechny jsem zdravil a nemohl jsem se pomalu ani pořádně chystat a rozjíždět, protože tu byla spousta známých a všichni si chtěli povídat. Ale cyklistika se dělá pro lidi a tak to musíme i brát, to je na tom to hezké,“ dodal Bárta.

Třinácté zlato Sáblíkové

V časovce žen na 24 km nenechala nikoho na pochybách Martina Sáblíková. Na 99 procent sice kvůli špatnému výkladu nominačních kritérií přišla o olympiádu v Riu, přesto v časovce startovala a získala už své třinácté cyklistické zlato. Časovku vyhrála pošesté. Druhá skončila Jarmila Machačová z Dukly Praha, třetí chodkyně Anežka Drahotová v dresu Teamu Louny.

martina na trati cas hodonin

Sáblíková nadělila za úmorného vedra Machačové 1:09 min. Kvůli zklamání z toho, jak se vyvinula situace s její (ne) účastí na olympiádě, se jí ani na start moc nechtělo. „Bylo to spíše o tom, že jsem si řekla, že pojedu. Taková ta hlavní motivace do té časovky tam nebyla a cítila jsem to tak i na startu. Když pak už člověk jede ten závod, tak to ale nechce jen tak odkroužit,“ řekla Sáblíková.

Titul v závodě mužů U23 získal Michal Schlegel (Klein Constantia), juniorským mistrem je Richard Holec a nejlepší juniorkou Adéla Šafářová.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.